Sura mı? Savaşçı mı? Hangisi Daha Güçlü?

pvpserverci

Administrator
Yönetici
Metin2 oyununda en çok sorulan Sura mı? Savaşçı mı? karakter seçiminde bu soru nasıl oyunu oynayacağınızı gösterir. Şimdi Sura mı? Savaşçı mı? sorusuna cevap yazalım.

Oyun tutkunlarını ikiye bölen bir konu bu; Savaşçı mı? Sura mı? Bu sorunun yanıtını kendi gözlemlerimizle teknik değerlendirmelerle ele alacak olursak kalabalığın haykırdığı ‘Surametin2 şura’ tezahüratlarına pekte kulak asmadan bilimsel bir yanıt arayabiliriz. Söz konusu tartışmada suradan kasıt karabüyü sura, savaşçıdan kasıt ise bedensel savaşçıdır. Oyunun en güçlü kabul edilen iki karakteri olan bu iki eğitimin de kendi içinde avantajları ve dezavantajları vardır. Peki bire bir karşılaşmalarda hangisi daha avantajlıdır?

PVP serverlar da suraların avantajlı olduğu alan büyü saldırısından kaynaklanan skill kullanımıdır. Yani suraların skilllerini kılıç savunması yaparak, şamanların skillerini de yelpaze ve ok ile azaltmak pekte mümkün görünmüyor.

Dolayısıyla karabüyü suranın ilk ve en önemli avantajı yapılan büyü savunmasıdır. Büyü savunması maksimum %15 kask, %15 bilezik ve %20 zırhta olur fakat kılıç savunması %15 zırh, %15 kolye, %15 küpe ve %15 ayakkabıda olmak üzere kalkanlarla beraber en yüksek sura savunmamız %70, savaşçı savunmamız ise %80’dir. Bu %10luk fark karabüyü suranın ilk avantajıdır.

İkinci avantaj ise yaşam enerjisi ve çeviklik statülerinin kılıç hasarını azaltmasından kaynaklanan avantajdır. Bedenselbedensel savaşcı metin2 pvp serverler zeka seviyesini 90 yapmayacağı için karabüyü suralar bunu mutlaka 90 yapar. Zeka gelişiminin önemli olduğu bu noktada zekasını kullanan suralar bedensellere karşı bir adım öndedir.

Statüler suraları destekleyebilir ancak efsunlar savaşçılardan yana fayda sağlamaktadır. Oyunun kilit efsunu olan delici vuruş bedensel savaşçıların birinci silahıdır. Çoğu bedensel delici vuruştan ziyade kritik vuruş efsunu ekliyor. Metin keserken kritik daha faydalı bir efsun olabilir ancak karabüyüyü yenmek için delici vuruşa ihtiyaç duyulur.

* Bir sura ve savaşçı düellosu şu şekillerde sonuçlanabilir;

1. Zehirleme (Savaşçı)


Düellonun hemen başlangıcında gelecek bir zehirleme bizim vurduğumuz hasarlara ek olarak suraya eziyet edecektir.

2. Sersemletme (Savaşçı)

Kesinlikle en uygun anda gelen sersemletme düellonun seyrini değiştirir. Örneğin karanlık küre atarken suranın afallaması düellonun sonucunu direkt etkiler.

3. Delici Vuruş Faktörü (Savaşçı)

Bir savaşçının sahip olacağı en yüksek delici vuruş miktarı %85’tir! Aynı seviyedeki bir suraya düz vuruşla 1k belki daha az hasar verirken delici vuruş ile 3k’lara çok rahat yükselirsiniz ve bunu kritik vuruş efsunu gerçekleştiremez. %20 kolye, %15 silah, %15 silahtaki taş, %15 bilezik ve her serverde bulunan delici isabet nesnesi (%20) ile %85 delici vuruş sanşı ile yalnızca düz vuruşlar ile surayı alt etmek mümkün olabilir.

4. Kritik Vuruş (Sura)

Tüm bunların dışında suranın skillerine gelen kritikler dikkate alınmalıdır. Karanlık küreye gelen bir kritik vsnin sandığınızdan çok daha kısa sürmesine sebep olabilir. Metin2 pvp serverlar de en çok sorulan sorulardan birisiydi.
 
Üst